REGULAMIN ORGANIZACYJNY
OFICYNY WYDAWNICZEJ UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO
§ 1
Oficyna Wydawnicza (OW) jest jednostką organizacyjną, działającą na podstawie § 101 Statutu Uniwersytetu Zielonogórskiego, regulaminu organizacyjnego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz niniejszego regulaminu.
§ 2
- Bezpośredni nadzór nad działalnością Oficyny Wydawniczej sprawuje Prorektor ds. Rozwoju i Finansów.
- Kompetencje Prorektora ds. Rozwoju i Finansów dotyczące zakresu działalności Oficyny Wydawniczej:
- w porozumieniu z Rektorem zatwierdza strukturę i zmiany organizacyjne oraz kadrowe,
- jako przewodniczący Rady Wydawniczej zatwierdza roczny budżet wynikający z rocznego planu wydawniczego,
- podejmuje decyzje w sprawie umorzenia należności, zatwierdzenia wniosków o upłynnieniu remanentów książek zmagazynowanych w OW i nieodpłatnego przekazywania na wniosek Autora dodatkowych egzemplarzy.
- Zasady publikacji przez pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) poza Oficyną Wydawniczą (dofinansowanie ze środków UZ) określa odrębne zarządzenie Rektora.
§ 3
- Oficyna Wydawnicza prowadzi działalność wydawniczą i poligraficzną na rzecz pracowników Uczelni oraz podmiotów zewnętrznych. Oficyna Wydawnicza wydaje i rozpowszechnia publikacje włączone do rocznego planu wydawniczego, zatwierdzonego przez Radę Wydawniczą nie później niż do końca marca danego roku kalendarzowego oraz prowadzi właściwą sprawozdawczość merytoryczną i finansową.
- W wyjątkowych przypadkach roczny plan wydawniczy może być zmieniony przez Radę Wydawniczą.
§ 4
Oficyną Wydawniczą kieruje powołany przez Rektora – Dyrektor Oficyny Wydawniczej. Dyrektor odpowiada za realizację planu wydawniczego i racjonalną gospodarkę przydzielonymi środkami, dystrybucję wydanych publikacji oraz za poziom edytorski wydawanych publikacji. Do zakresu jego obowiązków należy:
- organizacja i koordynacja pracy OW, w tym w porozumieniu z Prorektorem Rozwoju i Finansów prowadzenie polityki kadrowej i ekonomicznej,
- przygotowywanie projektu planu wydawniczego na kolejny rok,
- nadzór nad zlecaniem prac do realizacji poza OW – recenzje wydawnicze, redakcje, korekty, druk,
- dysponowanie przydzielonymi środkami finansowymi,
- kierowanie rachunków i faktur do realizacji przez Kwesturę,
- prowadzenie gospodarki magazynowej wydawanych publikacji,
- nadzór nad dystrybucją, reklamą i promocją książek wydawanych przez
§ 5
Do 31 stycznia każdego roku przyjmowane są w OW zgłoszenia do planu wydawniczego, który sporządza się na podstawie zatwierdzonych przez Dyrektorów Instytutów, Dziekanów Wydziałów (Filii) lub kierowników jednostek ogólnouczelnianych zestawień publikacji planowanych do wydania w danym roku. W zestawieniach tych powinny być ujęte również te prace, które były zgłaszane w latach poprzednich, a nie zostały dotąd dostarczone do OW.
§ 6
- W zależności od rodzaju publikacji określa się liczbę recenzji wydawniczych:
- syntezy i monografie – jedna recenzja zewnętrzna,
- podręczniki akademickie – dwie recenzje (w tym co najmniej jedna zewnętrzna),
- skrypty – jedna recenzja zewnętrzna,
- prace zbiorowe – jedna recenzja zewnętrzna.
- Prośbę o sporządzenie recenzji wydawniczej kieruje Dyrektor
- W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach, za zgodą Rektora lub Prorektora Rozwoju i Finansów, możliwe jest odstąpienie od recenzji.
- Jeżeli któraś z wymaganych recenzji jest negatywna, publikacja zostaje przekazana do Autora w celu uzupełnienia lub poprawy. Ponowne przekazanie publikacji do wydania wymaga uzyskania pozytywnej recenzji recenzenta, który wcześniej zaopiniował publikację negatywnie albo pozytywnej recenzji nowo powołanego recenzenta. W przypadku, gdy recenzje, o których mowa w zdaniu poprzedzającym są negatywne, odstępuje się od wydania.
§ 7
- Szczegółowe warunki wydania i rozpowszechniania publikacji o charakterze monograficznym, innych publikacji oraz prac zbiorowych określa umowa wydawnicza zawierana z Autorem lub właścicielem autorskich praw majątkowych do publikacji.
- W przypadku artykułów w czasopismach wydawanych w UZ, których autorami są osoby niebędące pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, autorskie prawa majątkowe mogą być uregulowane licencją CC BY 4.0.
§ 8
Wysokość nakładu publikacji ustala Oficyna w porozumieniu z Autorem/Redaktorem tomu, z tym że dla prac monograficznych i habilitacyjnych – nakład wynosi do 100 egz., dla prac zbiorowych – do 150 egz.
W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach, za zgodą Rektora lub Prorektora ds. Rozwoju i Finansów, planowany nakład może ulec zmianie.
§ 9
- Na podstawie przekazanego do Oficyny Wydawniczej UZ kompletnego maszynopisu pracy w wersji elektronicznej Oficyna przygotowuje wstępną kalkulację kosztów wydania, uwzględniającą ustalony nakład oraz koszty:
- recenzji,
- opracowania redakcyjnego,
- opracowania technicznego i składu,
- korekty,
- tłumaczenia lub weryfikacji streszczeń w języku obcym,
- projektu okładki,
- druku i oprawy.
- Kalkulacja wstępna jest przekazywana do jednostki organizacyjnej UZ i po jej zaakceptowaniu przez kierownika tej jednostki kierowane jest do Oficyny Wydawniczej UZ zamówienie na wydanie książki lub innej publikacji opiewające na kwotę podaną w kalkulacji wstępnej, stanowiące podstawę do rozpoczęcia przez OW procesu wydawniczego.
- Cena 1 egz. publikacji ustalana jest na podstawie kalkulacji wstępnej, przez podzielenie łącznych kosztów określonych w ust. 1 przez ustalony nakład publikacji.
- Po wydaniu publikacji (zakończeniu prac wydawniczych i poligraficznych) Oficyna Wydawnicza UZ sporządza kalkulację końcową i wystawia notę wewnętrzną kierowaną do jednostki organizacyjnej UZ. W nocie ujmuje się wszystkie koszty poniesione w procesie wydawniczym, podając osobno koszty zewnętrzne (fundusz bezosobowy, faktury) oraz koszty poligraficzne.
- Wzór noty wewnętrznej określa załącznik nr 1 do niniejszego
- Szczegółowe wysokości kosztów wymienionych w ust. 1 dla podmiotów zewnętrznych określają załączniki nr 2 – Cennik usług wydawniczych dla podmiotów zewnętrznych i załącznik nr 3 – Cennik usług poligraficznych dla podmiotów zewnętrznych.
§ 10
- Ostateczną wersję pracy (po recenzji), czyli tekst i materiał ilustracyjny, należy złożyć w OW w postaci wydruku komputerowego oraz zgodnej z nim wersji elektronicznej. Szczegółowe wymagania edytorskie określa „Instrukcja dla Autorów” zamieszczona na stronie WWW Oficyny oraz stanowiąca załącznik nr 4 do Jeżeli praca nie będzie spełniać wymagań zawartych w ww. Instrukcji, Oficyna może zwrócić materiały Autorowi i wyznaczyć termin na przygotowanie ich zgodnie z wymaganiami.
- Proces wydawniczy w OW obejmuje następujące etapy: redakcję stylistyczno-językową, tłumaczenia streszczeń na język obcy, redakcję techniczną, skład, korektę autorską, korektę wydawniczą, projekt okładki oraz druk.
- Czas korekty autorskiej ustala się według zasady jeden dzień na jeden arkusz
- Prace wymagane w procedurze uzyskiwania stopni i tytułów naukowych są przyjmowane i realizowane poza kolejnością.
§ 11
- Oficyna Wydawnicza UZ jest właścicielem nakładu i zajmuje się dystrybucją publikacji, z zastrz. ust. 2.
- W przypadku podmiotów zewnętrznych Oficyna Wydawnicza UZ jest właścicielem nakładu i zajmuje się dystrybucją publikacji, jeżeli umowa zawarta z podmiotem zewnętrznym nie stanowi
§ 12
Ustala się następujące egzemplarze gratisowe z nakładu:
- egzemplarze autorskie:
- monografie – 1 egz. ,
- prace zbiorowe – 1 dla każdego z redaktorów oraz autorów artykułów;
- egzemplarze dla recenzentów:
- monografie, prace zbiorowe – 1 dla każdego recenzenta,
- czasopisma – liczbę egzemplarzy gratisowych ustalają redakcje w ramach otrzymanych egzemplarzy zgodnie z umową o współpracy wydawniczej,
- egzemplarze obowiązkowe dla Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego – w liczbie ustalonej z Dyrektorem Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego;
- egzemplarze obowiązkowe (zgodnie z ustawą o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych ISBN) – 19 egz. oraz 2 egz. dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze;
- egzemplarze promocyjne i reklamowe w liczbie 6 egz. pozostawia się do dyspozycji OW albo na wniosek dyrektora instytutu, dziekana lub kierownika jednostki ogólnouczelnianej przekazuje się je do wskazanej przez nich jednostki organizacyjnej.
§ 13
- Autorowi przysługuje prawo do zakupu dowolnej liczby egzemplarzy z 10%
- Oficyna Wydawnicza prowadzi dystrybucję książek wg określonych zasad:
- 15% rabat przysługuje studentom Uniwersytetu Zielonogórskiego (na podstawie ważnej legitymacji studenckiej),
- hurtowniom i księgarniom przy każdorazowym zamówieniu przysługuje:
- 15% rabat – zakup do kwoty 500,00 zł brutto,
- 20% rabat – zakup powyżej 500,00 zł brutto,
- 25% rabat – zakup powyżej 1000,00 zł
Regulamin Oficyny Wydawniczej (2021)